Naszym okiem 1a – o krokodylach

Podczas zajęć z cyklu „ Czy wiesz, że ” tym razem pierwszoklasiści poznawali  groźnego gada jakim jest krokodyl.

A więc, czy wiecie, że…

• Krokodyle to gady wodne, które zaliczamy do najniebezpieczniejszych zwierząt na świecie. Istniały już ponad osiemdziesiąt milionów lat temu i choć trudno w to uwierzyć, są najbliżej spokrewnione z ptakami.
  • Najcięższy zważony krokodyl ważył niemal dwie tony. Zazwyczaj jednak dorosłe osobniki ważą około pięciuset kilogramów.
  • Krokodyle mogą żyć nawet sto lat.
  • Na lądzie krokodyle poruszają się raczej powoli, jednak w wodzie zyskują na prędkości. Zwierzęta te znane są z tego, że doskonale pływają i to właśnie w wodzie mają największą przewagę nad swoimi ofiarami.
  • Krokodyle żywią się skorupiakami, rybami, ssakami i mięczakami. Jeśli jednak na jakiś czas zabraknie jedzenia, nie stanowi to dla krokodyla wielkiego problemu.

Na koniec zostały stworzone przez dzieci, już nie groźne ale bardzo sympatyczne krokodyle z rolek po papierze toaletowym i z innych materiałów.

Nauczycielki: Ewa Stolarska i Joanna Korczak